AZ2270-1A-120AF
Part Number:
AZ2270-1A-120AF
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
48 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max