AZ743-2A-60DE
Part Number:
AZ743-2A-60DE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
8 mA
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
42 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max