AZ743-2C-48DE
Part Number:
AZ743-2C-48DE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
8.3 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max