AZ2150-1C-110DEF
Part Number:
AZ2150-1C-110DEF
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
8.2 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
110VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max