AZ2150-1CE-110DF
Part Number:
AZ2150-1CE-110DF
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
8.2 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max