AZ2280-1CE-15DE
Part Number:
AZ2280-1CE-15DE
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
59 mA
Coil Voltage :
15VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
11.25 VDC
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"