RTE24009
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
RTE24009
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 9V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
45 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
9VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
6.3 VDC
Must Release Voltage :
0.9 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
6 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
400VAC - Max