AZ2150-1C-110D
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ2150-1C-110D
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
40A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
8.2 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max