AZ2150-1CE-15DEF
Part Number:
AZ2150-1CE-15DEF
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
58.6 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
15VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
11.25 VDC
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max