AZ832P2-2C-24DSE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ832P2-2C-24DSE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
SIGNAL RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
125VAC, 30VDC - Max