AZ6962-1A-60DE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ6962-1A-60DE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
10A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.8 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
42 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
440VAC, 125VDC - Max