AZ761-1C-48DE
Part Number:
AZ761-1C-48DE
Description:
12A POWER RELAY
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Release Time :
3 ms
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max