AZ22801-1C-24DF
Part Number:
AZ22801-1C-24DF
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
38 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"