RT334006
Part Number:
RT334006
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
6VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
4.2 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
400VAC - Max