AZ9481-1AE-48DE
Part Number:
AZ9481-1AE-48DE
Description:
16A POWER RELAY
Coil Current :
4.2 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max