AZ761-1C-24DE
Part Number:
AZ761-1C-24DE
Description:
12A POWER RELAY
Coil Current :
16.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Release Time :
3 ms
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max