AZ697-1AE-48DE
Part Number:
AZ697-1AE-48DE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
11.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Switching Voltage :
277VAC, 150VDC - Max