AZ21501-1C-24DEF
Part Number:
AZ21501-1C-24DEF
Description:
50A POWER RELAY
Coil Current :
38 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max