AZ697-1A-48DEF
Part Number:
AZ697-1A-48DEF
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
11.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Switching Voltage :
277VAC, 150VDC - Max