AZ7555-1C-12DSSEK
Part Number:
AZ7555-1C-12DSSEK
Description:
20A POWER RELAY
Coil Current :
10 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max