AZ2280-1AE-70DE
Part Number:
AZ2280-1AE-70DE
Description:
40A POWER RELAY
Coil Voltage :
70VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Release Voltage :
7 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"