AZ2200-1A-70DE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ2200-1A-70DE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
30A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
70VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
7 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)