AZ733-2A-48DE
Part Number:
AZ733-2A-48DE
Description:
12A POWER RELAY
Coil Current :
11.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
400VAC, 250VDC - Max