AZ2200-1AE-12DEF
Part Number:
AZ2200-1AE-12DEF
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
77 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
9.01 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)