AZ761-1A-48DE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ761-1A-48DE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
12A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
12 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max