AZ2250-1AE-18DE
Part Number:
AZ2250-1AE-18DE
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
47.4 mA
Coil Voltage :
18VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max