AZ2250-1AE-15DE
Part Number:
AZ2250-1AE-15DE
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
58.6 mA
Coil Voltage :
15VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
11.25 VDC
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max