AZ697-1AE-12DE
Part Number:
AZ697-1AE-12DE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
43.6 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Switching Voltage :
277VAC, 150VDC - Max