AZ697-1A-12DEF
Part Number:
AZ697-1A-12DEF
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
43.6 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Switching Voltage :
277VAC, 150VDC - Max