AZ762-1A-24D
Part Number:
AZ762-1A-24D
Description:
16A POWER RELAY
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC, 150VDC - Max