AZ8-1C-48D
Part Number:
AZ8-1C-48D
Description:
POWER RELAY
Coil Current :
12.6 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
3 A
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 150VDC - Max