AZ940-1AB-48DSE
Part Number:
AZ940-1AB-48DSE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
48VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max