AZ8-1CH-24DSEA
Part Number:
AZ8-1CH-24DSEA
Description:
POWER RELAY
Coil Current :
13.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
6 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
300VAC, 150VDC - Max