AZ2160-1A-18DE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ2160-1A-18DE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
40A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
47.4 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)