AZ2160-1AE-18DE
Part Number:
AZ2160-1AE-18DE
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
47.4 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)