AZ8-1CH-18DE
Part Number:
AZ8-1CH-18DE
Coil Current :
25 mA
Coil Voltage :
18VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
6 A
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
0.9 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 150VDC - Max