AZ7335-2A-24DSKF
Part Number:
AZ7335-2A-24DSKF
Description:
8A POWER RELAY
Coil Current :
21.8 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Release Time :
8 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max