AZ7555-1C-12DKEF
Part Number:
AZ7555-1C-12DKEF
Description:
20A POWER RELAY
Coil Current :
60 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max