AZ2150-1A-18DEF
Part Number:
AZ2150-1A-18DEF
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
47.4 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
18VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max