AZ8-1CH-12DSEF
Part Number:
AZ8-1CH-12DSEF
Coil Current :
27.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
6 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 115°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 150VDC - Max