AZ6975-1C-12DEF
Part Number:
AZ6975-1C-12DEF
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
60 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max