AZ8-1C-12D
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ8-1C-12D
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 150VDC - Max