AZ6951-18
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ6951-18
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
12.6 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
6 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max