AZ942-1AT-48DE
Part Number:
AZ942-1AT-48DE
Description:
16A POWER RELAY
Coil Current :
7.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max