AZ942-1AT-24DE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ942-1AT-24DE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
16A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
15 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max