AZ9481-1AE-12DE
Part Number:
AZ9481-1AE-12DE
Description:
16A POWER RELAY
Coil Current :
16.7 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max