AZ9321-1AE-12DEF
Part Number:
AZ9321-1AE-12DEF
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
20A POWER RELAY
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
30 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max