AZ8A-1CH-12DSEF
Part Number:
AZ8A-1CH-12DSEF
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
27.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 115°C
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
300VAC, 150VDC - Max