AZ940-1A-12DSEF
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ940-1A-12DSEF
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
10A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max