SP2-PL2-DC48V
Part Number:
SP2-PL2-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V
Coil Current :
6.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max